WYDARZENIA - LISTOPAD 2023 - SP Dłutów

Przejdź do treści
WYDARZENIA - LISTOPAD 2023
WYCIECZKA KLAS VIII DO MUZEUM 303 W NAPOLEONIE

27.11.2023 r. uczniowie klas VIII naszej szkoły wraz z opiekunami p. Mariolą Seligą, p. Beatą Sujką-Potocką, p. Małgorzatą Marek i p. Andrzejem Oset udali się z wizytą do Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha w Napoleonie woj. Śląskie.

Muzeum poświęcone jest Lotnictwu Polskiemu od początków awiacji po czasy obecne, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej i „Bitwy o Anglię”. Całość przedsięwzięć związanych z powstaniem muzeum i ekspozycji sfinansowana została przez p. Tomasza Kajkowskiego, byłego żołnierz zawodowego 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca. Zbiory i ekspozycja główna poświęcona jest polskim pilotom z okresu „Bitwy o Anglię”. Wystawa stała obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentacje bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów, oraz wiele innych ciekawych pamiątek.

Dywizjon 303  (zwany też  "Dywizjonem Kościuszkowskim") był jednym z polskich dywizjonów myśliwskich w  Wielkiej Brytanii. Zorganizowano go w Polskiej Bazie Lotniczej w  Blackpool w sierpniu 1940 r. Znakami rozpoznawczymi Dywizjonu były: szkarłatne szaliki pilotów i litery RF  wymalowane po  obu stronach kadłubów samolotów. Pierwszym polskim dowódcą Dywizjonu 303  był mjr  Zdzisław Krasnodębski. Dowódcą angielskim: Ronald Kellet.

Po zakończeniu „Bitwy o Anglię” premier Wielkiej Brytanii powiedział o lotnikach:

Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym".
105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Gminno-parafialne uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dłutowie i Trzech Króli. Mszę celebrował proboszcz parafii Dłutów ks. Zbigniew Dyks. Przepiękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Incanto z Pabianic.

Następnie nastąpił przemarsz uczestników nabożeństwa w intencji Ojczyzny na cmentarz parafialny, gdzie zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze na grobach lotników i żołnierzy.

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe gminy Dłutów, strażacy, dyrektorzy, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie oraz społeczność lokalna.

XIII SZKOLNY KONKURS WIEDZY O LOTNICTWIE POLSKIM - 2023

10 listopada 2023 r. nastąpiło rozstrzygnięcie XIII Szkolnego Konkursu Wiedzy o Lotnictwie Polskim. Konkurs odbył się 30 października br. Wzięło w nim udział 71 uczniów z klas V-VIII. Uczniowie mieli do rozwiązania test wielokrotnego wyboru składający się z 24 pytań zamkniętych i 1 otwartego. Maksymalnie można było zdobyć 35 punktów. Oprócz punktów zgodnie z regulaminem konkursu liczył się także czas rozwiązania testu.

Celem konkursu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży szkolnej wiedzy o polskim lotnictwie - o jego historii i tradycji, a przede wszystkim historii III Plutonu 212. Eskadry Bombowej, którego losy związane są z naszą gminą.
 
 
Od wielu lat nagrody w konkursie funduje Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask”. W tym roku „Grupę Archeo Łask” wspomogli p. Sebastian Głowacki - firma DEFENDER POLSKA oraz sponsorzy, którzy pragną pozostać anonimowi. Nagrodzono 10 uczniów. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest nauczyciel p. Andrzej Oset, który jest członkiem tego stowarzyszenia.

Nagrody wręczył p. Dariusz Dębski - Prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archo Łask”.

I miejsce - Oliwier Ornaf - 35 pkt., (5,50 min.)
II miejsce - Florian Pietrasik - 35 pkt. (6,10 min.)
III miejsce - Wojciech Kuran - 34 pkt.

IV miejsce - Mateusz Maciejewski - 26 pkt. (5,41 min.)
V miejsce - Stanisław Nierychlewski - 26 pkt. (9,00 min)
VI miejsce - Natalia Jach - 25 pkt.
VII miejsce - Natalia Topolska - 23 pkt.
VIII miejsce - Kacper Zych - 22 pkt. (6,00 min)
IX miejsce - Maksymilian Sobański - 22 pkt. (8,30 min.)
X miejsce - Maria Wójcik - 21 pkt.

Wszystkim nagrodzonym - GRATULUJEMY! Kolejny konkurs już za rok!
Szkoła Podstawowa
im. Lotników Września 1939 roku
w Dłutowie
ul. Główna 9, 95-081 Dłutów
tel. 44 634 05 24
szkola@dlutow.pl
GALERIA
Wróć do spisu treści