WYDARZENIA - MARZEC - SP Dłutów

Przejdź do treści
WYDARZENIA - MARZEC 2020
Goście z GDDKiA

W środę 5 marca br. naszą szkolę odwiedzili p. Marcin Wójtowicz - Dyrektor Generalny GDDKiA z Warszawy oraz p. Maciej Zalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Łodzi - specjalista od public relations. W spotkaniu brali udział uczniowie klas siódmych.

Celem ich wizyty było omówienie wyników konkursu plastycznego pod hasłem „Drogi przyszłości”. Laureatem tego ogólnopolskiego konkursu jest uczeń klasy VIIb Maksym Ornaf.

Poza wręczeniem dyplomu i nagrody, goście przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa na drogach. Na zakończenie wszyscy otrzymali upominki - odblaskowe szelki i breloczki.

"Dzień doradztwa zawodowego"

Targi edukacyjno-zawodowe "Dzień doradztwa zawodowego" w Szkole Podstawowej w Dłutowie

W czwartek tj. 5 marca br., w naszej szkole, już po raz drugi odbyły się targi edukacyjno-zawodowe, w których udział wzięło 10 szkół ponadpodstawowych z terenu województwa łódzkiego. Były to:

  • Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Pabianicach
  • Zespół Szkół Nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach
  • Zespół Szkół Nr 3 im. Legionistów Miasta Pabianic
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Pabianicach
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Romualda Traugutta w Bełchatowie
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Szydłowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. mjr pil. Władysława Szcześniewskiego w Widzewie
  • Łódzka Szkoła Mody Kosmetologii Fryzjerstwa ANAGRA
  • Zespół Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie.

Targi odbyły się w sali gimnastycznej, gdzie szkoły prezentowały swoją ofertę edukacyjną, z którą mogli zapoznać się nie tylko uczniowie klas VIII i VII naszej szkoły, ale również zaproszeni uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej w Pawlikowicach i Szkoły Podstawowej w Wadlewie. Uczniowie mogli również skorzystać z zabiegów upiększających oraz obejrzeć ciekawe doświadczenia w wykonaniu koleżanek i kolegów szkół ponadpodstawowych, a także zobaczyć pokazy: kelnerski (w wykonaniu uczniów z ZS Nr 3 w Pabianicach) oraz bojowo-ratowniczy (w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie). Mamy nadzieję, że udział w targach wpłynął pozytywnie na decyzje związane z dalszą drogą kształcenia. Organizacją i przebiegiem targów zajęła się p. Marzena Kruszek - doradca zawodowy. Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.

Marzena Kruszek
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była - aż do powstania Solidarności - najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia - 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni "leśny" żołnierz ZWZ-AK, a później WiN - Józef Franczak "Laluś" zginął w walce w październiku 1963 roku.
Szkoła Podstawowa
im. Lotników Września 1939 roku
w Dłutowie
ul. Główna 9, 95-081 Dłutów
tel. 44 634 05 24
szkola@dlutow.pl
GALERIA
Wróć do spisu treści