WYDARZENIA - PAŹDZIERNIK 2021
"WOLONTARIAT JEST
SUPER" - POMOC BANKU GOSPODARSTWA KRAJOWEGO
Serdeczne
podziękowania dla Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie oraz Wolontariuszy
Banku za dofinansowanie remontu i wyposażenie sali lekcyjnej dla uczniów klasy
Ic w ramach realizacji projektu Wolontariat Jest Super "PRZYJAZNA KLASA". Projekt realizowany
był od sierpnia do października bieżącego roku.
Dziękujemy również za
pomoc Paniom i Panom Woźnym oraz wszystkim zaangażowanym Nauczycielom, Pani
Dyrektor, Firmie IRTEX.
Bez Was uczniowie nie
mieliby tak PRZYTULNEJ KLASY!
Gratulacje dla Pani Ewy Sarnowiak
Minister Edukacji i Nauki na wniosek
Prezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Pabianicach p. Andrzeja
Chałupki uhonorował naszą nauczycielkę p. Ewę Sarnowiak najwyższym
odznaczeniem w oświacie - Medalem Komisji Edukacji
Narodowej. W dniu 21 października 2021 r. medal wręczył p. Ewie
Łódzki Kurator Oświaty - p. Waldemar Flajszer podczas uroczystej gali w
siedzibie PCK w Pabianicach.
Od wielu lat p. Ewa prowadzi w Szkole
Podstawowej w Dłutowie Szkolne Koło PCK - przygotowuje uczniów do konkursów i
olimpiad Polskiego Czerwonego Krzyża, organizuje różne akcje czerwonokrzyskie,
realizuje programy i projekty.
W minionym roku szkolnym, pomimo pandemii,
kolejny raz za sprawą p. Ewy - zdobyliśmy jako szkoła I miejsce w
powiecie w akcji "GORĄCZKA ZŁOTA" - puchar i dyplom wręczył
Łódzki Kurator Oświaty p. Waldemar Flajszer oraz Prezes Oddziału Rejonowego PCK
w Pabianicach - p. Andrzej Chałupka.
Serdecznie gratulujemy p. Ewie
i cieszymy się wszyscy z Jej sukcesu i sukcesu naszej szkoły.
PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH! - "ŻYCIE
PRZEMIJA, PAMIĘĆ POZOSTANIE"!
W piątek 29.10.2021 r.
uczniowie z klas VIII wraz z katechetką p. Małgorzatą Domaradzką wybrali się na
cmentarz, aby uporządkować pomniki poległych żołnierzy oraz opuszczone groby.
Naszym uczniom taka praca sprawia wiele radości i zawsze są w gotowości do
działania.
Pozostali uczniowie naszej szkoły
wybrali się na cmentarz, aby zapalić znicze na grobach poległych lotników,
żołnierzy, ale również zmarłych nauczycieli. Nie zapomniano także o
zapomnianych grobach, gdzie uczniowie zapalali znicze i modlili się nad
ich mogiłami.
UCZNIOWIE KLAS V W STOLICY
W środę 27.10.2021 r. uczniowie klas V z wychowawcami i p. Renatą Czyż wybrali się na wycieczkę do Warszawę. Stolica przywitała nas słoneczną pogodą, co pozwoliło na długi jesienny spacer.
Naszą podróż po stolicy rozpoczęliśmy przy pomniku Małego Powstańca. Następnie przeszliśmy Starym Miastem, a pan przewodnik-pilot opowiedział jak bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej. Później dotarliśmy na Plac Zamkowy, gdzie zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta, a następnie przemaszerowaliśmy pod Pałac Prezydencki, gdzie byliśmy świadkami wizyty króla Jordani. Ach, co to były za emocje! Mieliśmy również okazję przyjrzeć się zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Potem Centrum Nauki Kopernik, platforma widokowa na stadionie PGE Narodowy, krótkie odwiedziny u Chopina w Parku Łazienkowskim i… Mc Donald’s.
Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi!
WYRÓŻNIENIE W POWIATOWYM KONKURSIE
RECYTATORSKIM "POROZMAWIAJMY POEZJĄ"
27 października 2021 r. nasi najmłodsi
uczniowie - Nina Owczarska z klasy Ia, Wojciech Reliszka z klasy Ib i
Aleksandra Rygielska z klasy Ic zostali wyróżnieni w XXII Powiatowym Konkursie
Recytacji z Elementami Gry Aktorskiej "Porozmawiajmy poezją".
Uczniowie wykonali scenkę teatralną na
podstawie wiersza Marii Kownackiej "Kozi domek". Zaprezentowali się
znakomicie i można zaznaczyć, że przejawiają już zdolności aktorskie. Pierwszaki zostały przygotowane przez
wychowawców i rodziców. Scenografię wykonała p. Izabela Wilk. Ogromne
podziękowania wszystkim zaangażowanym.
Cały przebieg konkursu można obejrzeć na
stronie internetowej MDK w Pabianicach https://www.mdk-pabianice.pl/
W najbliższym czasie w Nowym Życiu
Pabianic ukaże się artykuł dotyczący tego konkursu.
Gratulujemy młodym aktorom sukcesu i
trzymamy kciuki za ich dalszy rozwój!
Lekcja… w
ZOO
W dniu 12.10.2021 r odbyła się wycieczka do Ogrodu Zoologicznego
w Łodzi, na lekcję edukacyjną prowadzoną przez pracowników ZOO. Oglądaliśmy
różne zwierzęta, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących zwierząt i
funkcjonowania ogrodu zoologicznego w Polsce i na świecie. Osoby o mocnych
nerwach mogły potrzymać węża i wija, co widać na zdjęciach. Wszystkim wycieczka
i zajęcia bardzo się podobały.
WYCIECZKA KLAS VII Z RZĄDOWEGO PROGRAMU "POZNAJ POLSKĘ"
W dniu 22.10.2021 r. pięćdziesięcioro uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Anety Burdy, p. Magdaleny Kąs-Majchrzak, p. Joanny Antoniak-Łacwik oraz p. Mileny Sumary wybrali się do Kazimierza Dolnego oraz Czarnolasu. W ciągu jednego dnia dostali porcje miedzyprzedmiotowej wiedzy w pigułce. Uczniowie podziwiali panoramę Kazimierza Dolnego z Góry Krzyży, razem z przewodnikiem spacerowali po rynku, oglądali przepiękne kamienice, słuchali opowieści o najsłynniejszym kazimierskim kundelku.
Dworek w Czarnolesie przepięknie wyglądał na tle złotych jesiennych drzew. Informacje z wycieczki po muzeum sprawią, że lekcje o Janie z Czarnolasu na pewno będą dla nich już teraz dużo łatwiejsze. Jedno jest pewne... podróże kształcą, podróże integrują, podróże inspirują.
Wycieczka została dofinansowana z rządowego programu "Poznaj Polskę", koszt dofinansowania to 4000 zł, a wkład własny uczniów to 1000 zł.
RON USTERKA - PRZYGODA W KINIE HELIOS
20 października 2021 r. uczniowie z klas I, klasy IIb oraz IIIa wraz z wychowawcami wybrały się do Kina Helios w Pabianicach na film familijny pt.: "Ron Usterka". Animacja opowiadała o historii Barneya, społecznie wycofanego gimnazjalisty i Rona, jego nowego, chodzącego i mówiącego robota, który ma być jego „Najlepszym przyjacielem z pudełka”.
Film pełen przygód bardzo podobał się uczniom i jest godny obejrzenia.
DZIEŃ CHŁOPAKA - ciąg dalszy
W dniu 12 października br. świętowaliśmy uroczyście szkolny Dzień Chłopaka. Z tej okazji zostały zorganizowane zawody sportowe w następujących konkurencjach: rzuty karne, wyścigi drużynowe, rzut obręczą. Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego oraz jego opiekunów.
KOLEJNY SUKCES ADAMA I MARYSI
W sobotę 16.10.2021 r. Adam Wrzeszcz i Marysia zdobyli IV miejsce w turnieju tańca towarzyskiego "XI OTTT O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA BĘDZINA". Potencjał taneczny tej pary mogliśmy podziwiać podczas szkolnej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jesteśmy z Was dumni!
Uczniowie klas VI w Tarnowskich Górach
W dniach 7 i 8 października br. uczniowie klasy VIa i VIb (wszyscy) pod opieką p. Małgorzaty Marek, p. Andrzeja Oset i p. Marioli Seliga wzięli udział w dwudniowej wycieczce klasowej do Tarnowskich Gór. Organizatorem wycieczki było biuro PTTK w Pabianicach.
W pierwszym dniu wycieczki zwiedziliśmy renesansowy zamek w Tarnowicach Starych oraz zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach wpisaną na światową listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Nocleg biuro PTTK zorganizowało nam w bardzo ładnym hotelu ASLAN w Tarnowskich Górach, gdzie również otrzymaliśmy bardzo dużo dobrego jedzonka na obiadokolację i rano na śniadanie. W drugim dniu wycieczki po śniadaniu pojechaliśmy do Radzionkowa do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, gdzie nie tylko zwiedzaliśmy bardzo ciekawe muzeum, ale również piekliśmy własne bułeczki. Kolejną atrakcją tego dnia była dwugodzinna wizyta w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. Uczniowie szaleli na zjeżdżalniach, w rwącej rzece, w sztucznych falach morskich, w jacuzzi itp.
Wycieczka była bardzo udana, uczniowie dużo zwiedzili, zobaczyli oraz zintegrowali się po prawie rocznej izolacji w domach.
Mariola Seliga
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli: mjr Andrzej Truskowski z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, p. Grażyna Maśllanka-Olczyk - Wójt Gminy Dłutów, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz przedszkola, a także obecni pracownicy szkoły, przedszkola, uczniowie i rodzice.
Uczniowie przygotowali przepiękną akademię. Przedstawili pokaz mody, wcielając się w rolę nauczycieli i pracowników szkoły. Chór szkolny, Emil Grzanka-Żynda oraz Adam Wrzeszcz i jego partnerka Marysia uświetnili uroczystość oprawą muzyczną - śpiewając, grając oraz tańcząc. Na koniec uroczystości uczniowie wyrecytowali wiersze w podziękowaniu za trud pracy nauczycieli i pracowników szkoły. W pokoju nauczycielskim czekały również na pracowników szkoły ręcznie wykonane prezenty od uczniów ze świetlicy szkolnej i p. Kasi Prycy.
Pani Mariola Seliga - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie otrzymała nagrodę Wójta Gminy Dłutów, wcześniej taką nagrodę 30 września br. - w dniu odejścia na emeryturę otrzymała również p. Joanna Malinowska – pierwsza i jedyna dyrektor Gimnazjum im. Lotników Polskich w Dłutowie. W związku z przejściem na emeryturę p. Joanna Malinowska otrzymała od Dowódcy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku płk pil. Piotra Ostroucha podziękowanie za wieloletnią współpracę i pamiątkowy coin (medal). Dyrektor Biura Konwentu Dziekanów Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego płk Krzysztof Jewgiejuk przekazał pamiątkowy grawerton, Prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa "Grupy Archeo Łask" - Piotr Polit - pamiątkowy medal.
Zasłużeni nauczyciele szkoły i przedszkola za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymali nagrody dyrektora: p. Magdalena Cieślińska, p. Magdalena Michalak, p. Jolanta Grałka, p. Angelika Janicz, p. Anita Zielińska, p. Iwona Nowicka, p. Małgorzata Marek, p. Elżbieta Rejniak, p. Danuta Kołodziej, p. Jolanta Sobczak-Oset, p. Ewa Sarnowiak, p. Renata Czyż, p. Małgorzata Domaradzka, p. Magdalena Wosińska, p. Milena Sumara, p. Łucja Klimańska-Smułka, p. Joanna Antoniak-Łacwik oraz p. Beata Sujka-Potocka.
Poza tym mjr Andrzej Truskowski, który w styczniu 2022 r. przechodzi do rezerwy, otrzymał od naszej szkoły - podziękowanie za 20-letnią współpracę, za życzliwość i pomoc w różnych przedsięwzięciach - replikę pistoletu strzałkowego oraz życzenia wszelkiej pomyślności na zasłużonej emeryturze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, uczniów, Radzie Rodziców za życzenia, miłe słowa, wszelkie upominki oraz za przygotowany poczęstunek. Cieszymy się, że jesteście z nami!
Dyrektor, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie
WOLONTARIUSZE W AKCJI
Kolejny raz młodzież z naszej szkoły wybrała się z katechetką Małgosią Domaradzką na sprzątanie grobów na dłutowskim cmentarzu. Na zdjęciach efekty ich pracy. Dziękujemy Marysi, Ali, Julii, Wiktorii, Ajtonowi, Kajetanowi i Kacprowi.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
6 października 2021 r. uczniowie klasy Ia, Ib i Ic ślubowali uroczyście na sztandar szkoły być pilnymi i wzorowymi uczniami. Obiecywali również godnie reprezentować naszą szkołę.
Uczniowie, przed otrzymaniem dyplomów ślubowania oraz legitymacji szkolnych, musieli wykonać kilka zadań, które sprawdzały m.in. ich umiejętności muzyczne, matematyczne, polonistyczne, społeczne, spostrzegawczość, a także współpracę w grupie. Wszystkim klasom udało się wykonać zadania prawidłowo. Uczniowie otrzymali od rodziców i zaproszonych gości upominki, aby szkolna przygoda była dla nich radosna i piękna.
Dziękujemy za pomoc uczennicom klasy VIIb, a także nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w organizację tej uroczystości oraz wszystkim gościom za przybycie.
Wychowawczynie klas pierwszych:
- p. Elżbieta Rejniak
- p. Dorota Pluta
- p. Monika Syryczyńska
Wycieczka klas IV do Wrocławia
W dniach 5-6 października 2021
r. klasy czwarte pojechały na dwudniową wycieczkę do Wrocławia, pod opieką
wychowawców: p. Agnieszki Krzyżanowskiej i p. Marzeny Kruszek oraz p.
Aleksandry Koziary.
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili: AFRYKARIUM i ZOO, Halę Stulecia z
fontannami multimedialnymi, Ogród Japoński, Hydropolis oraz Ostrów Tumski wraz
Mostem Tumskim zwanym Mostem Zakochanych.
Drugiego dnia uczniowie trasę zwiedzania rozpoczęli Sky
Tower, kolejnym punktem, którego nie mogło zabraknąć Starego Miasta z
niesamowitym Ratuszem i kamienicami: Pod Złotym Psem i Pod Jeleniem. Spacerując
po pięknych ulicach Wrocławia można napotkać krasnale - symbole Wrocławia.
Uczniowie klas IV znaleźli ich około dwudziestu.
Warto zwiedzić Wrocław!
RYMCERZE
5 października br. gościliśmy w naszej szkole Bęsia
& Dj Yonasa. Przyjechali do nas jako RYMcerze z projektem NIE ZMARNUJ
SWOJEGO ŻYCIA.
Młodzi! Ogarniajcie progres,
rozwijajcie swoje talenty i podejmujcie mądre decyzje!
Mistrzostwa Powiatu w biegach sztafetowych
W dniu 05.10.2021 r. w Pabianicach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w biegach sztafetowych. Wystawiliśmy 4 drużyny. Przed rozpoczęciem zawodów podsumowane zostały biegi przełajowe, w których braliśmy udział dwa tygodnie temu. Na podium znalazły się nasze najmłodsze zawodniczki, które zajęły II miejsce.
W biegach sztafetowych najlepiej poradzili sobie chłopcy z roczników 2009-2010, którzy mieli do pokonania 6 x 800 m. Uplasowali się na III miejscu.
Wystąpiliśmy w składach:
- Dziewczęta (2007-2008) Patrycja Jachnik, Julia Janeczek, Alicja Maczugowska, Kinga Owczarz, Martyna Owczarz, Marysia Jarończyk
- Chłopcy (2007-2008): Filip Kuna, Adrian Scieszko, Adrian Wójcicki, Oliwier Walczak. Patryk Kołodziejczyk, Adam Misiewicz
- Dziewczęta (2009-2010): Agnieszka Gajda, Malwina Wronka, Anna Krawczyk, Sandra Jęch, Daria Michaś, Basia Kuśmirowska
- Chłopcy (2009-2010): Mateusz Maciejewski, Piotr Bolonek, Kuba Jończyk, Wojtek Kuran, Patryk Walaszczyk, Oskar Teodorczyk.
Opiekunowie: Agnieszka Dąbrowska, Wojciech Golik
NOWE SUKCESY ADAMA!
W sobotę 2 października 2021 r. Adam
Wrzeszcz z klasy VIIa i jego taneczna partnerka Marysia wywalczyli IV miejsce w
turnieju "Grand Prix Polski PTT Mistral 2021" w Tarnowskich Górach.
Gratulujemy i zdradzimy, że już niebawem
Adam zatańczy w naszej szkole!